WRITTEN BY
Marco
7.11.2022
No items found.

Výměna starých za nová. Jak často obměňovat vozový park ve firmě?

Zubní kartáček měníme jednou za pár měsíců, mobilní telefon podle statistik jednou za 3 roky. U bytů je to různé – někdo se stěhuje v jednom kuse, jiný vydrží celý život pod jednou střechou. Jak často měníme firemní vozy? To je naše dnešní téma.Firemní vozy by měly vozový park opustit dávno předtím, než se dostanou do fáze, kdy zoufale volají po šrotišti.Při pohledu na naše silnice by si člověk pomyslel, že Čechům starší auta nevadí. Česko má pátý nejstarší vozový park v Evropě, průměrný věk je podle údajů Svazu dovozců automobilů 15,6 let. Novější auta mají i na Slovensku, kde je průměrný věk jen 14 let. Pořád to ale nesnese srovnání s Francií (10,3 let), Německem (9,8 let) či Rakouskem (8,5 let). To jsou ale země, kde je kupní síla úplně jiná než v ČR.

Firemní vůz plní různé role

Pokud mluvíme o firemních vozech, musíme mít na paměti, že je to zcela jiná kategorie než vozy osobní. Důvody, proč mnoha Čechům v garáži parkují stará auta, jsou různé. Mohou za tím stát ekonomické důvody, ale i prvek nostalgie. Mnoho řidičů je toho názoru, že dokud auto spolehlivě dojede mezi bodem A a B, tak není důvod k výměně.Ale firemní vůz plní i jiné role. Je reprezentací firmy a plní rovněž roli firemního benefitu. Nevypadá to dobře, když obchodní zástupce jede na schůzky v 15 let staré Fabii. Obměna vozového parku musí probíhat na pravidelné bázi.A to i z důvodu bezpečnosti. Nové modely vozů jsou bezpečnější než jejich předchůdci, díky využití modernějších prvků. Zaměstnavatelům by mělo záležet na jejich zaměstnancích, na jejich pohodlí i bezpečí.

40 % firem přiznává výměny jednou za 5 a více let

Dopady finanční krize, která vypukla se začátkem této dekády, se projevily i na stáří evropských firemních vozů. Interval obměny se prodloužil ze 3 let na 4 roky. Tato data uvádí data společnosti Fleetworx. Z českých firem se tomuto číslu blíží málokdo. Průzkum Firemní mobilita 2021 uvádí, že jen 33 % firem obměňuje automobily jednou za 3 nebo jednou za 4 roky. 40 % firem přiznává výměny jednou za 5 a více let. A zbylých 27 % šalamounsky odpovídá, že mění pouze podle aktuálního stavu vozidla. Pod tím si zřejmě můžeme představit ještě delší interval než jen 5 let. Statistiky přitom zachraňují zahraniční firmy působící na českém trhu. Zde obměna vozového parku probíhá častěji než domácí společnosti.Tomu, jak zajistit efektivní správu vozového parku ve firmě, se podrobně věnuje náš e-book 5 kroků k efektivní mobilitě, jenž je zdarma ke stažení.

5 signálů, že je nejvyšší čas obměnit flotilu u Business Lease

Obměna vozového parku ve firmě by měla proběhnout, pokud je splněno některé z 5 následujících pravidel:· stávající automobily jsou starší 4 let. Nové auto ztrácí první léta rychle na hodnotě, je to až 30-50 % za rok, je proto dobré prodej starých vozů vhodně načasovat, abyste je adekvátně zpeněžili;· stávající automobily najely více než 100 000 km. Meta 100 000 km je považována za pomyslnou hranici, po jejímž překročení auto vstupuje do středního věku. To znamená, že náklady na údržbu prudce vzrostou;· stávající automobily už doznaly úhony. Drobné oděrky a škrábance na autech nejsou ničím neobvyklým, ale na firemním vozu působí ještě více jako pěst na oko než na voze osobním. Otlučené vozidlo znamená horší image firmy, navíc může oprýskaný lak zvýšit riziko vzniku koroze, která oslabí strukturální integritu vozu. Promáčklé nárazníky mohou při srážce ztratit svou schopnost absorbovat nárazy, u promáčklých dveří může být poškozen uzamykací mechanismus a tak dále;· stávající automobily už nevyhovují po bezpečnostní stránce. Stačí pořídit auto o 4 roky mladší a zjistíte, že novější model má zcela jiné, moderní bezpečnostní funkce a chytřejší asistenty. Mají vaše firemní vozy například takové vychytávky, jako jsou asistent vracení do jízdního pruhu, brzdového asistenta nebo systém automatického brzdění? Pokud ne, navštivte stránky Business Lease a seznamte se například s novými vozy Škoda Fabia, Audi A6 nebo Opel Insignia;· rozšiřujete flotilu. Když vaše firma roste, můžete využít šanci a namísto přikoupení několika nových vozů rovnou obměnit celý vozový park.

Spojte se s námi

Zanechte nám na sebe kontakt a my se s vám ozveme
Děkujeme, v blízké době se Vám z Business Lease ozveme.
Něco se pokazilo, formulář nebyl odeslán.
Děkujeme, v blízké době se Vám z Business Lease ozveme.
Něco se pokazilo, formulář nebyl odeslán.