WRITTEN BY
Marco
23.7.2021
No items found.

Jaké jsou výhody a nevýhody operativního leasingu?

Operativní leasing se v posledních letech těší mezi tuzemskými firmami značné oblibě. Celá řada společností zjistila, že s jeho pomocí dokáže ušetřit nejen čas, ale i náklady na zajišťování firemní mobility. Každá mince však má dvě strany, operativní leasing nevyjímaje. A právě na přehled hlavních benefitů a úskalí tohoto nástroje se zaměříme v tomto článku.

Plánování příjmů a nákladů v rámci firemního rozpočtu patří mezi klíčové zásady každé úspěšně fungující společnosti. Výdaje na vozový park jsou přitom často důležitou položkou ovlivňující ekonomiku firmy. Právě s předvídáním nákladů na mobilitu dokáže operativní leasing výrazně pomoci. Při jeho využití totiž zákazník přesně ví, kolik za vůz po dobu jeho užívání zaplatí, včetně servisních nákladů, daní a nejrůznějších poplatků. Nad rámec splátky leasingu totiž hradí zpravidla jen palivo. Kromě předvídatelnosti je s operativním leasingem spojena i časová úspora na správu vozového parku, když servisní úkony či likvidace pojistných událostí leží na bedrech leasingové společnosti.

Zároveň odpadají starosti s platbou silniční daně, odpisy či prodejem vozu po skončení jeho užívání. Firma tak nenese riziko nečekaně hlubokého poklesu zůstatkové hodnoty vozidla. K lepšímu plánování rozpočtu přispívá i fakt, že pořízení auta v rámci operativního leasingu je spojeno s nulovou akontací. Do měsíční splátky zároveň není zahrnuta celá hodnota vozu, ale jen rozdíl mezi pořizovací a konečnou zůstatkovou cenou. Díky tomu měsíční platba výrazněji nezatíží firemní rozpočet. Nový vůz je tak možno využívat bez nárůstu zadlužení či velkého jednorázového dopadu do cash flow, kterému firmy čelí při pořízení vozidel do vlastního majetku. Ušetřené prostředky pak mohou investovat zpět do svého podnikání. Nesmíme zapomínat ani na bezpečnost, neboť zdraví by mělo být na prvním místě. Při využití operativního leasingu jsou v rámci firemních flotil k dispozici vždy nové spolehlivé vozy vybavené moderní technikou. To přispívá nejen k bezpečnosti, ale i ke spokojenosti zaměstnanců a reprezentativnímu chování firmy.

Operativní leasing přitom při správném nastavení vychází ekonomicky příznivěji než přímé vlastnictví vozu. Leasingová společnost je totiž díky velkému množství spravovaných automobilů schopna dosáhnout na zajímavé slevy, a to nejen při pořízení vozidla, ale i v rámci zajištění servisních úkonů či pojištění. Podstatnou část těchto úspor pak může přenést i do cen pro své zákazníky. Ti tak získají nový vůz za příznivých a transparentních podmínek. Měsíční platba je samozřejmě plně uznatelným nákladem s možností odpočtu DPH. Nicméně operativní leasing není jen o superlativech, ale má i své stinné stránky. V určitých situacích může být zajištění mobility jeho prostřednictvím nákladnější než přímé vlastnictví vozu. Zejména v případech velmi specifických či méně užívaných vozidel s nízkými kilometrovými nájezdy, které mohou bez výraznějších investic ve firmách sloužit dlouhé roky. Zejména pokud tyto vozy nemusí být reprezentativního charakteru. Překážkou pro menší část zájemců o naše služby by mohla být omezená možnost úpravy vozidel o neoriginální prvky výbavy či složitější předčasné vrácení vozu, které je zpravidla zpoplatněno. Zároveň je vhodné mít alespoň rámcovou představu o očekávaném nájezdu v průběhu daného období, při znatelném překročení kilometrů stanovených ve smlouvě leasingová společnost doúčtuje předem smluvenou částku z důvodu vyšší amortizace vozu.

S tím se pojí i potřeba odpovídající péče o zapůjčené vozy, která je posuzována při vrácení zpět leasingové společnosti. V případě nadměrného opotřebení v podobě například hlubokých škrábanců na karoserii či prasklého čelního skla se jedná o pojistnou událost, v jejímž rámci se klient na škodě podílí sjednanou spoluúčastí. Jde však zpravidla o závady, které by bylo nutné řešit i v případě vlastního vozu vráceného zaměstnancem v neadekvátním stavu. S přirozeným opotřebením automobilu jeho užíváním je samozřejmě počítáno.

Ačkoliv se s využitím operativního leasingu pojí celá řada výhod, nemusí jít o produkt vhodný pro naprosto všechny situace. Nicméně v případě společností, které chtějí disponovat vždy moderní, bezpečnou a spolehlivou flotilou motorových vozidel, jde o ideální nákladově efektivní řešení mobility, které se navíc obejde bez nepříznivých jednorázových dopadů na firemní cash flow.

Spojte se s námi

Zanechte nám na sebe kontakt a my se s vám ozveme
Děkujeme, v blízké době se Vám z Business Lease ozveme.
Něco se pokazilo, formulář nebyl odeslán.
Děkujeme, v blízké době se Vám z Business Lease ozveme.
Něco se pokazilo, formulář nebyl odeslán.